Den třetí

Konečne se chystáme vjet do toho opravdového Norska. Vstáváme mezi sedmou a osmou a po osmé odjíždíme. Na snídani máme ovesnou kaši. Nikdo si pro peníze za nocleh nepřišel.

Jedeme na Geilo, přes náhorní plošinu Hardangervidda (příště se tam musíme zdržet, zbytečně jsme ji projeli moc rychle) nahoru a zas dolů. Uprostřed Geila je velké parkoviště zdarma. Zašli jsme do íčka a koupili si mapu, která nám pak stačila na celý pobyt. Mají tam i razítko. Po cestě byl ten skanzen v Uvdalu, pěkný, velký, ale za 150 NOK na osobu.

Na Hardangerviddě je spousta chat. Vypadá to, že každý Nor má tak tři až čtyři. Krajina je samý kámen, porostlá mechem, lišejníkem a zakrslou břízou a vrbou. Zastavujeme u Fossli hotelu (parkovné 30 NOK) a jdem kouknout na Voringfossen. Je sice mlha, ale rozplynula se a vodopád byl nakonec krásně vidět. K hotelu ale asi nemá cenu zajíždět, stačí pokračovat níž, jsou tam další dvě vyhlídky, bez poplatku. Dole ve městě u muzea potkáváme autobus Juhászu. Cestou do Eidfjordu hledáme čerpací stanici (nafty už je na dojetí) a beren plnou nádrž (později se ukázalo, že vůbec nejdražší co jsme v Norsku viděli) za 590 NOK. Platební terminál nám nechtěl vzít ani jednu ze tří karet (Visa Electron i Visa), které máme. Naštěstí jsme měli i hotovost.

Přes tenhle most jsme naštěstí nemuseli

Dojeli jsme do Kinsarviku, kde jsme v íčku koupili za 10 NOK místní mapu, po které jsme se vydali k vodopádům. Nádherná vycházka, stoupáme podél náhonu elektrárny a podél potoka postupně ke dvěma vodopádům. První je jen malinký, ale druhý je už pořádný. Nad ním jsou ještě dva, ale otáčíme se, protože ještě musíme pokračovat dál.
Les je celý zelený, připomíná nám Pandoru z Avatara. Je hodně vlhko, jednak díky oblačnosti a taky díky tříšti z vodopádu, která se nese daleko.

K večeru jsme dorazili do města Odda. Průmyslové město, s továrnou, která opravdu silně nezapadá do okolní krajiny. Ale někde ty továrny mít musí. Cesta je místy velmi úzká, když jsme potkali jeden kamion, byli jsme namáčknutí na mantinel, až jsme drhnuli pneumatikama.

Zelený les

Kemp je kousek za městem směrem na Buerbreen (ledovec). Na recepci nikdo nebyl, ale na lístku bylo napsáno, že si máme najít místo na stan a auto a zaplatit, až někdo přijde. Máme stan kousek od jezera, nocleh stojí 150 NOK. Kemp je celkem plný, jsou tu i cyklisti. Jako všude, i tady jsou dobří lidé (tímto děkuji neznámým Holanďanům za otevření konzervy, když byl Honza ve sprše).

Vodopád

Komentáře nejsou povoleny.