Den jedenáctý

Ráno jsme vyrazili autem nahoru. Je to asi výškový rekord auta (1840 m.n.m.). Vyjeli jsme

U ledovce

k Juvasshyttě, cesta je placená (myslím, že 65 NOK). Cesta pěšky by ale trvala celý den. Od chaty jdeme směrem k ledovci. Cesta připomíná Mordor, samý kámen, žádné rostliny kam oko dohlédne. Cestaje značená jenom trpaslíkama. Místy jdeme jen od trpaslíka k trpaslíkovi, ani kameny nejsou tak ochozené, aby bylo vidět vyšlapanou stezku. Překračujeme první sněhová pole, která už svou namodralou barvou připomínají ledovec. U něj je potom cedule s varováním (i v češtině), že dál nemáme bez průvodce nebo vybavení chodit. Posvačili jsme a prošla kolem skupina asi 30ti lidí v čele s průvodcem a chystali se na ledovec. Bylo tam i pár Čechů. Průvodce vypadal jako Brad Pitt a baby se mohly přetrhnout, aby šly navázané hned první za ním :) Někteří turisti asi neví, do čeho jdou, jedna holka má jen tílko a elasťáky. Když vyrazili, otočili jsme se dolů.

Kamenné moře

Na jednu sněhovou pláň se přišli chladit dva sobi. Chvíli jsme je pozorovali, ale nevydali se

Sobí dvojice

blíž, tak jsme šli. Dole u chaty je ledovec a lyžařské středisko, inzerují letní provoz, ale je zavřené. U auta jsme se převlíkli do letnějších oděvů a vyrazili dolů. Teplota stoupla z deseti na dvacet stupňů. Dole pod kopcem jsme auto na chvíli nechali stát, ať vychladnou brzdy. I pneumatiky byly teplé a smrděly. V Lomu kupujeme v Kiwi chleba a sýr. V íčku jdeme na net poslat pozdrav a přečíst si, jak se má Honza S. v Indii. Ještě jsme prošli kolem dračího kostela a po hřbitově

Dračí kostel v Lomu

a přes starý rekonstruovaný most. Jedeme dál po silnici 15 na Vagamo.V Tessandu prudce (opravdu prudce, že jsme se ani nevytočili napoprvé) odbočujeme na silnici 51. Krásná krajina, lyžařské středisko a tak. Zastavujeme u Ridderspranget (rytířský skok). Je krásné počasí, ve vodopádu se vaří voda. Přeskočit by se to dalo, v jednom místě je skála hodně blízko u sebe. Nikde nejsou borůvky, na které jsme se těšili.

Lišejníky

Pak jedem do kempu Maurvangen (140 NOK), což je zatím největší kemp co jsme viděli, úplné sídliště. Jsme ve velmi navštěvované lokalitě. Po večeři (sladká rýže) jdem k jezeru Gjende, kam půjdeme zítra.

Komentáře nejsou povoleny.